Druhy jednotek požární ochrany aneb jakto, že dobrovolní hasiči jsou často na místě zásahu později, než jednotky HZS

Vzhledem k faktu, že se nejen v našem městě již několikrát stalo, že lidi umějí jen pomlouvat a vůbec nevědí, jak to se svoláváním a výjezdy jednotek PO vlastně funguje, zpracoval jsem tento článek, jak to vlastně všechno je. Červeně jsou označeny pro náš případ neznalostí nejdůležitější informace.

Můžeme si ukázat pro názornost jeden příklad s vysvětlivkami z našeho zásahu:

V ranních hodinách byl na krajské operační středisko v Ústí nad Labem nahlášen požár stánku v Košťanech s nebezpečím výskytu tlakových lahví. Operační důstojník vyhodnotil situaci a na místo vyslal celkem 4 jednotky podle poplachového plánu kraje:

HZS Duchcov, HZS Teplice (JPO I – to jsou profesionální hasiči, kteří slouží 24 hodin na stanici a jsou na případé poplachy připraveni; pokud je jim vyhlášen poplach, mají 2 minuty na to, aby ukončili svoji dosavadní činnost a s potřebnou technikou vyjeli k místu zásahu)

a JSDH Košťany a JSDH Hrob (JPO III – to jsou hasiči, kteří dělají tuto činnost dobrovolně a v době vyhlášení poplachu jsou většinou mimo hasičárnu, tudíž v době vyhlášení sedají do aut, na kola a nebo běží do hasičárny; zde se musí vybavit k zásahu a pak vyjíždějí – takže mají CELKOVĚ 10 MINUT od vyhlášení poplachu na to, aby se dostali do hasičárny z místa, kde právě jsou, oblékli se a vyjeli; konkrétně u tohoto požáru byl naší jednotce vyhlášen poplach v 8:05 a v 8:15 již byla na místě události…) v době čekání na zbylé členy JSDH Košťany (kteří byli dále od hasičárny a tak přiběhli o chvilku déle než ostatní) projela jednotka HZS Duchcov a během cca minuty za nimi vyjela jednotka naše. Po těchto jednotkách přijela ještě JSDH Hrob a HZS Teplice, které nakonec byly z místa odvolány, protože se naštěstí tlakové lahve na místě nenacházely a jednalo se o požár malého rozsahu. Dále tento zásah nebudu rozebírat  – celé info je k dispozici v záložce zásahy.

Pak ale na místě začaly ty pomluvy apod.,  jakto, že Košťany, když to mají „za rohem“ přijeli až po Duchcovu??? Asi proto, že to funguje tak, jak funguje a než začnete pomlouvat, tak si raději zjistěte trochu víc informací…

Pro úplnost přidávám jednotlivé kategorie jednotek

 • s územní působností zasahující i mimo území svého zřizovatele se označuje jako:

  • JPO I – jednotka HZS kraje, s územní působností zpravidla do 20 minut jízdy z místa dislokace a dobou výjezdu jednotky od vyhlášení poplachu do 2 minut,

  • JPO II – jednotka SDH obce, s územní působností zpravidla do 10 minut jízdy z místa dislokace, která zabezpečuje jeden (JPOII/1) nebo dva (JPOII/2) výjezdy družstva minimálně o zmenšeném početním stavu a zřizuje se ve vybrané obci s počtem obyvatel zpravidla nad 1000 a dobou výjezdu jednotky od vyhlášení poplachu do 5 minut,

  • JPO III – jednotka SDH obce s územní působností zpravidla do 10 minut jízdy z místa dislokace, která zabezpečuje jeden (JPOIII/1) nebo dva (JPOIII/2) výjezdy družstva minimálně o zmenšeném početním stavu a zřizuje se ve vybrané obci s počtem obyvatel zpravidla nad 1000 a dobou výjezdu jednotky od vyhlášení poplachu do 10 minut,

 • s místní působností zasahující zejména na území zejména svého zřizovatele, pokud není v případě rozsáhlých mimořádných událostí požadován výjezd jednotky jinam v souladu s právním předpisem

  • JPO IV – jednotka HZS podniku,

  • JPO V – jednotka SDH obce s působností na zpravidla na pro území obce, která ji zřizuje,

  • JPO VI – jednotka SDH podniku,

  • JPO N – jednotka SDH obce nebo podniku, která není zařazena do plošného pokrytí území kraje jednotkami. Požadavky na tuto jednotku jsou stejné jako u jednotky kategorie JPO V. Nezařazenou do plošného pokrytí je také požární hlídka.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář