Požár kláštera, Osek, 26.10.2015 – námětové cvičení

26. 10. 2015 13:07 Jan Vraný

 http://www.e-teplicko.cz/zpravy/3186-obrazem-hasici-nacvicovali-zasah-u-pozaru-v-knihovne-oseckeho-klastera

Osek – V knihovně historického kláštera v Oseku vypukl v pondělí mohutný požár. Přivolaní hasiči z hořící místnosti plné vzácných knih evakuovali jednu ze zaměstnankyň kláštera, která se nadýchala kouře. Do bezpečí ženu z prvního patra dostal automobilový žebřík. Požár naštěstí byl ale jen simulovaný a zásah jen hasičské cvičení. Jeho cílem bylo především ověřit si, jestli hasičská technika projede mohutnými vraty kláštera až na nádvoří.

Hasiči nacvičovali v areálu oseckého kláštera i průjezd hasičské techniky. Foto: Libor Klejna/SDH Košťany

Velitel cvičení Vladimír Procházka z HZS Duchcov uvedl, že na místo se sjelo celkem pět hasičských jednotek. Vedle dvou profesionálních to byly i čtyři dobrovolné jednotky hasičů z Teplicka. Fiktivní požár se z knihovny dostal na půdu i na střechu. Přivolaní hasiči tak museli zasahovat v dýchacích přistrojích a na pomoc si přizvali i automobilový žebřík z Teplic.

„V areálu kláštera jsme naštěstí nemuseli zasahovat řadu let. Proto jsme si chtěli vyzkoušet, jestli by v případě nebezpečí dovnitř projely hasičské cisterny nebo dokonce i automobilový žebřík. Mohutná vrata naštěstí byla postavena tak, že naše auta téměř bez problému projela. I když například právě automobilový žebřík to měl opravdu natěsno a zde se navíc prokázala i vynikající um řidiče a také nevigátora,“ řekl velitel cvičení Vladimír Procházka.

Hasiči se ale v rámci cvičení zaměřili také na samotný zásah, při kterém evakuovali „zraněnou“ pracovnici knihovny, kterou si pak převzala hasičská zdravotnice z SDH Osek nebo zajistili dálkovou dopravu vody z asi sto metrů vzdáleného rybníka. Jednotky vyzkoušely i funkčnost hydrantů v okolí oseckého kláštera. Vzácné knihy a obrazy v areálu oseckého kláštera jsou tak v bezpečí.

ZASAHUJÍCÍ JEDNOTKY HASIČŮ:

HZS Teplice

HZS Duchcov

SDH Osek

SDH Košťany

SDH Duchcov

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář